«ДОВГИЙ» АУКЦІОН ГАРАНТОВАНОГО ПОКУПЦЯ: питання та відповіді

14 ВЕР 2021


Державне підприємство «Гарантований покупець» 30 липня провело аукціон з продажу електроенергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), на якому продало 830 тисяч МВт•год за середньозваженою ціною 1496 грн/МВт•год. Період постачання – чотири місяці: з 1 вересня по 31 грудня. Переможцями стали шість компаній. Торги принесли підприємству майже 1,5 млрд грн. З них 340 млн грн вдалося заробити в результаті конкурентної боротьби учасників аукціону, наслідком якої є підвищення ціни відносно стартової позиції. 

Щоб спростовувати безпідставні звинувачення про демпінгові ціни на аукціоні та продаж електроенергії окремим учасникам ринку, відповідаємо на питання про аукціон та наводимо детальну фахову аналітику торгів.


Питання: чому Гарантований покупець раніше не продавав електроенергію з періодом постачання довше календарного місяця?

Відповідь: законодавче поле не давало Гарантованому покупцю такої можливості.  Відповідне право підприємство отримало після ухвалення постанови Кабінету міністрів України від 23 червня 2021 року № 650. Збільшення термінів довгострокових договорів підвищило конкурентоспроможність Гарантованого покупця на ринку форвардних контрактів.


Питаннячому для першого «довгого» аукціону обрали саме такий період постачання? 

Відповідь: період продажу на вересень-грудень 2021 обрали тому, що електроенергію на липень та серпень вже завчасно законтрактували на продаж за двосторонніми договорами – за результатами торгів, які відбулись ще на початку травня. При цьому, частка електроенергії, проданої на «довгому» аукціоні склала: у вересні – 17 %; у жовтні – 22 %; у листопаді – 27 %; у грудні – 27 % від прогнозного балансу, затвердженого Міністерством енергетики України.


Питання: чому Гарантований покупець продав електроенергію  безпосередньо перед підвищенням прайс-кепів?

Відповідь: проведення аукціону оголосили 27 липня 2021 року. Матеріали до засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) опублікували на сайті Регулятора днем пізніше – 28 липня 2021 року. Більш того,  інформація щодо зміни граничних цін у порядку денному засідання була відсутня.


Питаннячому Гарантований покупець не скасував торги після ухвалення рішення про підвищення граничних цін? 

Відповідь: Гарантований покупець не мав такої можливості. Комісія ухвалила відповідне рішення на своєму засіданні 30 липня об 10:15. Аукціон розпочався через 45 хвилин після цього. Відповідно до Регламенту біржі, внесення змін до ініційованого аукціону або відкликання заявки на організацію торгів неможливе пізніше за 48 годин до його початку (пункт 6.12 «Регламенту  організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на товарній біржі – Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська енергетична біржа»).  


Питання: чи могло рішення про підвищення прайс-кепів напряму вплинути на результати аукціону?

Відповідь: підвищення граничних цін не має прямого впливу на загальне підвищення ціни на ринку. 


Питання: чи міг би продати Гарантований покупець свої продукти на РДН дорожче, аніж продав за двосторонніми договорами?

Відповідь: Гарантований покупець продав за «довгими договорами» пікове навантаження – продукт, який реалізується з огляду на специфіку ВДЕ-генерації – за 1 512 грн/МВт•год. Актуальна ціна на аналогічний продукт на РДН – 1 069 грн/МВт•год (за період з 1 по 10 вересня 2021). При цьому, середня ціна продажу відповідного продукту при перерахунку на ціни, які склалися у липні – це 1 054 грн/МВт•год та 1 408 грн/МВт•год у серпні. Це є підтвердженням того, що ціни на такий продукт, як пікове навантаження, фактично не відреагували на підвищення прайс-кепів. 


Питання: аукціон провели «на замовлення» під окремих учасників ринку?

Відповідь: торги, у яких взяли участь 34 учасники, тривали близько трьох годин. За інформацією біржі, за час проведення аукціону учасники зробили близько 2 250 кроків на підвищення ціни. Переможцями визнали шість компаній.


Питання: ціна продажу електроенергії – низька?

Відповідь: стартова ціна продуктів, які виставляє на продаж гарантований покупець, є середньозваженою серед погодинних цін продажу державними генеруючими компаніями на усіх електронних аукціонах, які проводилися на УЕБ для відповідного періоду постачання. Визначення стартової ціни для продуктів аукціону 30 липня не стали виключенням. 

За результатами аукціону ціна продажу – 1496 грн/МВт•год – стала найвищою серед цін інших продавців (виробників) на аналогічний період постачання. Для порівняння наводимо ціни інших державних компаній:

НАЕК «Енергоатом» продала базове навантаження  за ціною 1 239 грн/МВт•год;

ПрАТ «Центренерго» продало базове та пікове навантаження за ціною 1 307 грн/МВт•год.


Гарантований покупець реалізує електроенергію за ринковими механізмами та цінами, що формуються в результаті справедливої конкурентної боротьби. Стратегія підприємства має на меті виключно максимізацію доходу та дає змогу кожному зацікавленому учаснику ринку придбати електричну енергію з ВДЕ  без будь-якої дискримінації та жодних преференцій.


Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook