NORD POOL – 25 РОКІВ НА РИНКУ – В ЧОМУ СЕКРЕТ УСПІХУ?

08 ВЕР 2021


«Простий, ефективний та безпечний»саме такі слова зазначені як слоган на сайті однієї з найбільших у світі бірж електричної енергії Nord Pool. На неї рівняються, тут прагнуть працювати. В чому секрет успіху Nord Pool? Коли та як зароджувався один із найпотужніших майданчиків для торгівлі енергією? Пропонуємо дізнатися просто зараз у нашому спеціальному дослідженні.

Nord Pool – перша у світі енергобіржа 

Nord Pool AS – перша і єдина європейська біржа, яка належить Euronext* (66 % акцій) та операторам систем передачі (ОСП) континентальних північних і балтійських країн (Statnett SF, Svenska Kraftnät, Fingrid Oyj, Energinet.dk та Litgrid – 34 % акцій).

*Euronext це міжнародна фондова біржа, яка не має аналогів у світі. Створена у 2000 році, кількість компаній на торгах – 1436, капіталізація – понад 6 трлн євро. Це альянс, об’єднаний торговельний майданчик, організований відповідно до голландського законодавства. Має філії в Європі, до її складу входять 15 торговельних майданчиків у Амстердамі, Лісабоні, Лондоні, Брюсселі та Парижі. 

Nord Pool здійснює торгівлю електроенергією по всій Європі. Біржа надає можливість торгувати на ринку на добу наперед та на внутрішньодобовому ринку, пропонує послуги з клірингу, комплаєнсу, консультування та маркетингового аналізу. 

Nord Pool у 2017 році став номінованим оператором ринку – Nominated Electricity Market Operator (NEMO) – в 15 країнах. Це Норвегія, Данія, Швеція, Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Німеччина, Нідерланди, Бельгія, Австрія, Люксембург, Франція і Велика Британія. Майданчик також обслуговує ринки електроенергії в Хорватії та Болгарії. Сьогодні на ринках Nord Pool торгують 360 компаній з 20 країн світу.

У 2020 році загальний обсяг електроенергії, яка була продана через Nord Pool, склав 995 ТВт-год – це понад 90 % від загального споживання електроенергії на ринках країн Північної Європи та Балтії, або в дев'ять разів більше, ніж споживання в Україні за відповідний період.

У компанії є офіси в Осло, Стокгольмі, Еспоо (Фінляндія), Таллінні, Лондоні та Берліні.

В своїй роботі біржа керується законодавством Норвегії.

Свою діяльність Nord Pool здійснює на основі ліцензії, виданої Норвезьким Директоратом з водних ресурсів і енергетики, який є незалежним регулюючим органом біржі відповідно до Закону про енергетику Норвегії 1991 року. Органами управління біржі є Рада директорів і Ринкова рада.

Цікавий факт: Nord Pool була першою біржею у світі, яка почала торгівлю квотами Європейського Союзу (EUA) на викиди вуглекислого газу. Крім того, Nord Pool отримала дозвіл від комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами США (CFTC), який дозволяє американським компаніям торгувати та очищати скандинавські, міжнародні та вуглецеві продукти.

1 червня 2007 року Nord Pool запустила стандартизований контракт на сертифіковане скорочення викидів (CER). Це зробило Nord Pool першою регульованою біржею, яка пропонує глобальний вуглецевий продукт. Перша угода була укладена між Essent Energy Trading B.V. і Statoil ASA.

Реформування ринку електроенергії – передумови появи Nord Pool

У період з 1960 до кінця 1980 років  у Норвегії створили велику кількість нових обєктів гідроенергетики. Виникла ситуація, коли багато невеликих муніципальних енергокомпаній несли відповідальність за локальний енергобаланс, що змусило їх укладали контракти для збалансування своїх потреб в електроенергії. Це призвело до надлишку інвестицій, профіциту енергії, та як наслідок – до низьких цін і падіння прибутку. Надлишки електроенергії експортувались до Швеції також по нижчій ціні. Таким чином, надлишок виробничих потужностей став поштовхом для лібералізації.

До речі, Норвегія стала першою у світі країною, яка почала обговорювати процес лібералізації та конкуренції в електроенергетиці. Але вона не встигла першою провести реформу. Її випередила Чилі. А от Норвегія стала другою країною у світі, яка провела реформу.

Суть реформи електроенергетики у Норвегії

Закон про енергетику ухвалили 1 січня 1991 року. Він заклав фундамент для формування Nord Pool.

Ключовим завданням реформи був поділ ринкової влади. Історично домінуюче положення в енергетичному секторі в країні посідала одна вертикально-інтегрована енергетична компанія. Важливо було розділити цю енергокомпанію на окремі підрозділи, відповідальні за реалізацію таких функцій: 


Цей розподіл був критично важливим для створення конкурентного ринку, він же став вирішальним у процесі створення об’єднаного скандинавського ринку. Інші країни Північної Європи, по суті, наслідували цей процес. Це дозволило легко інтегрувати їх у ринок Nord Pool.

Історія створення біржі

Формування скандинавського ринку електричної енергії почався зі схвалення в травні 1992 року Парламентом Швеції нового закону про реформу електроенергетики, в якому був закладений фундамент щодо створення гуртової конкуренції, а також розроблений план подальших додаткових заходів. Закон, зокрема, вимагав юридичного розділення генерації та управління роботою електричних мереж. У 1993 році було створено електроенергетичну біржу країн Скандинавії у вигляді незалежної компанії Statnett Marked AS. У липні 1993 року запроваджено котирування цін на електричну енергію в режимі «на добу наперед».

Після набрання чинності законом вирішили створити норвезько-шведську електроенергетичну біржу під назвою Nord Poolяка розпочала свою роботу 1 січня 1996 року. Statnett Marked AS став Nord Pool ASA, який у рівних частках належав шведським та норвезьким компаніям Svenska Kraftnät і Statnett.

У 1997 році було скасовано плату за зміну постачальника електричної енергії, а починаючи з 1998 року кожен споживач отримав можливість зміни постачальника.

У Норвегії та Швеції процес лібералізації енергетичного ринку йшов майже паралельно, щоправда в Норвегії реформа проводилася швидшими темпами. Однією з ключових перепон імплементації реформи регулювання у Швеції був доволі значний економічний спад. В результаті зусилля уряду було зосереджено на скороченні витрат на електроенергію, cуттєвих на той момент, що обумовлювалось високою часткою енергомісткої промисловості у Швеції. 

Наступним етапом розвитку скандинавського ринку електричної енергії стала інтеграція Фінляндії. Цей процес почався зі схвалення нового закону про реформу електроенергетики, який набув чинності 1 червня 1995 року і надавав регульований доступ до мережі всім третім сторонам, окрім покупців, споживання яких було менше за 500 кВт. Але з 1 січня 1997 року цей бар’єр скасували. 

У 1995 році в рамках реалізації приватних комерційних проєктів у Фінляндії були створені дві електроенергетичні біржі, які згодом – у 1996 році – об’єдналися в одну.  З 1 червня 1998 року ця фінська біржа стала представництвом ринку Nord Pool у Фінляндії. Таким чином, Фінляндія успішно вийшла на внутрішній скандинавський ринок з котируваннями цін на добу вперед. 

Останнім кроком у створенні об’єднаного скандинавського ринку електричної енергії стала двоетапна інтеграція Данії. Рушійною силою лібералізації в цій країні були ухвалення у 1999 році закону про постачання електричної енергії, розширення меж ринку в інших країнах Скандинавії, а також перша Директива ЄС щодо ринку електричної енергії. 

Таким чином, у 1993 році членами Nord Pool стали Норвегія та Швеція, у 1998 році – Фінляндія, а останньою з країн Скандинавії у 2000 році до біржі приєдналась і Данія.  

27 грудня 2001 року Nord Pool ASA на спотовому ринку (деривативи та ринки фізичної енергії) відокремилась у нову компанію Nord Pool Spot AS. Інші підрозділи Nord Pool ASA придбала біржа Nasdaq, зараз вони відомі як Nasdaq Commodities. 

У 2005 році  Nord Pool Spot AS розпочала роботу в Німеччині, відкривши торговельний майданчик KONTEK.

12 січня 2010 року Nord Pool Spot AS у співпраці з Nasdaq Commodities запустили ринок електроенергії в Об'єднаному Королівстві. 

У 2012 році Nord Pool Spot AS відкрила торговельний майданчик у Литві, а в 2013 році – в Латвії. 

20 січня 2016 року Nord Pool Spot AS  перейменували у Nord Pool AS.

27 серпня 2019 року Nord Pool почала торгівлю у Франції , Люксембурзі, Бельгії, Австрії та Нідерландах, а Європейський Союз дозволив декільком енергетичним біржам працювати на одних і тих самих ринках. 5 грудня 2019 року Euronext оголосила про придбання 66 % Nord Pool. Угоду завершили 15 січня 2020 року.

Спотовий ринок

На скандинавському ринку електроенергії виробники, постачальники і споживачі мають можливість укладати двосторонні контракти на купівлю і продаж як на самій біржі, так і поза її межами. Близько 70 % обсягу електроенергії постачається за прямими двосторонніми договорами, а інші 30 % договорів на постачання електроенергії укладаються на біржі. Спільний скандинавський ринок електричної енергії має низку характерних особливостей: 

· уніфіковані правила торгівлі;

· відсутність транскордонного мита на купівлю і продаж електричної енергії;

    можливість оплачувати електроенергію у валюті будь-якої країни-члена спільного ринку.

При цьому торгівля електроенергією на біржі здійснюється у двох формах – фізичне постачання електроенергії та за допомогою фінансових інструментів. 

Ринок фізичного постачання розподілений на два сегменти: Elspot і ElbasКонтракти на ф’ючерсних та форвардних ринках укладають на термін не більше ніж три роки.

Різниця в торгівлі ф’ючерсними та форвардними контрактами полягає в розрахунку змін у вартості контракту. Для ф’ючерсних контрактів вартість портфеля розраховується щодня, і суми виграшів і програшів визначаються і перераховуються продавцям і покупцям щодня.

Ф’ючерси можуть бути одноденними, тижневими, блоковими (4 тижні) і квартальними.

По мірі наближення дати платежу квартальні операції дробляться на блокові, тижневі та добові. Детально процедура трансформації контрактів описана в Угоді щодо участі у Nord Pool.

Форвардні операції є виключно квартальними. За форвардними контрактами розрахунки не проводяться до початку періоду постачання. Розрахунки накопичуються щодня впродовж всього періоду торгівлі контрактами.

Законодавчі рамки торгівлі фінансовими інструментами встановлені норвезьким законодавством – Законом про торгівлю цінними паперами (Norwegian Securities Trading Act) і Новим законом про біржі (The New Norwegian Exchange Act), ухваленими відповідно у 1997 і 2000 роках.

У чому секрет успіху?

Прозорість. З самого початку прозорість була і залишається ключовим елементом успіху Nord Pool. Прозорий ринок, де всі учасники мають рівний доступ до актуальної інформації – необхідна передумова для конкурентоспроможного та ефективного ринку. Це викликає довіру, знижує бар'єри для входу і залучає нових учасників, що в свою чергу допомагає підвищувати ліквідність.

Були створені великі бібліотеки даних, в яких зберігаються інформація за десятиліття. До цих бібліотек даних включено інформацію про ціни, потужності, потоки, виробництво, дані про споживання, перетоки і регулювання потужностей. Їх можуть використовувати всі учасники ринку з метою підтримки прозорості. 

Положення про цілісність і прозорість енергетичного ринку (REMIT) вимагає, щоб всі учасники енергетичного ринку ЄС також публікували інформацію про зміни цін, потужності, відключення енергії, аварії, а також дотримувались вимог щодо звітності. Ці правила будуть впроваджуються у всіх країнах Європи, а також в Норвегії, яка не входить в ЄС. Основна частина REMIT була запущена в жовтні 2015 року, і Nord Pool був піонером при встановленні цих правил і систем для цього. 

Чітка структура компанії та розподіл обов’язків. Для того, щоб ринок був добре збалансований, потрібно дуже тісно завжди співпрацювати з операторами систем розподілу (ОСР). Вся діяльність ринку залежить від чіткого планування. Також дуже важливо мати чітку структуру компанії та делегувати обов’язки в регіони.

У Nord Pool сьогодні є офіси у всіх країнах, де працює ринок. Кожен з них має притаманні лише йому функції. Головний офіс знаходиться в Норвегії, де базується близько половини всього персоналу. Другий за розміром офіс розміщено у Фінляндії, там знаходяться ІТ-відділ. У Стокгольмі працює офіс з ресурсів розвитку бізнесу. У інших країнах Nord Pool має команди, які стежать за ринковими функціями (наприклад, продажем та комунікаціями). Nord Pool сьогодні є доволі невеликою організацією з чисельністю персоналу трохи більше 100 людей. 

Ще одним важливим фактором успіху є те, що регулювання ринку засновано на принципах, а не на детальних жорстких правилах. Це дає можливість учасникам ринку висувати свої пропозиції відповідно до цих принципів.

На початку ми писали, що біржа наразі працює у 15 країнах. Можливо, колись у цей перелік ввійде і Україна, адже наша енергетика цілком конкурентоспроможна та може посісти гідне місце на величезній біржі Nord Pool. 


Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook