СКАЗАТИ «НІ» ВУГІЛЛЮ ВЖЕ ЗА ДВА РОКИ: ДОСВІД ІСПАНІЇ НА ШЛЯХУ ДО ВУГЛЕЦЕВОЇ НЕЙТРАЛЬНОСТІ

03 СЕР 2021


Короткий зміст дослідження про розвиток ВДЕ в Іспанії та характеристика ринку

·           ВДЕ у цифрах

·           історія розвитку ВДЕ в Іспанії

·           інвестиційна привабливість 

·           як побудований ринок електроенергії

·           державне регулювання 

·           план розвитку ВДЕ – державна політика 

·           «зелений» водень – паливо майбутнього для Іспанії

Іспанія дивує, мотивує та надихає. Країна рішуче прямує до вуглецевої нейтральності не словами, а ділом. Вугілля майже не використовується для виробництва електроенергії. Його видобуток повністю зупинили в кінці 2018 року. Планується, що через два роки остання іспанська вугільна станція перестане існувати. А поки що її потужності завантажені всього на 10 – до таких показників далеко навіть прогресивній Німеччині.  Нагадаємо, що там збираються закрити всі вугільні електростанції тільки у 2038 році. До речі, АЕС в Іспанії планують закрити у 2028 році. 

ВДЕ У ЦИФРАХ

Сьогодні одним з потужних джерел електроенергії в Іспанії є відновлювальна енергетика. Як зазначено у звіті іспанського оператора системи передач Red Electrica de Espana (REE)станом на лютий – березень 2021 року частка ВДЕ у загальному енергобалансі склала  58,9 %Лідером росту стали вітрові електростанції, які збільшили виробництво на 48,6 % у річному обчисленні  до 6 346 ГВт•год. Це дуже високий показник. Для того, щоб успіхи країни стали очевидними, достатньо подивитися на ілюстрацію:

Бачимо, що серед джерел електроенергії Іспанія використовувала газ, відновлювальні джерела (вітер, сонце та гідро) та ядерну енергію. Навіть користувачі соцмереж енергетичних форумів, дивлячись на цей малюнок, не змогли стримати емоцій. «Іспанія – це топ!»– захоплювались інтернет-критики. 

«Вітряні млини», з якими боровся Дон Кіхот, сьогодні вже обігнали АЕС за обсягом генерації електроенергії. На частку вітроелектроустановок у 2021 році припадає 28,8 % виробництва, що робить енергію вітру одним з головних джерел електричної енергії в Іспанії. Країна стала лідером Євросоюзу з виробітку вітрової енергії, обійшовши НімеччинуЗавдяки вітрякам Іспанія щомісяця заощаджує 250 млн євро на імпорті енергоносіїв – виробляючи за допомогою вітроелектростанцій такий обсяг ресурсу, якого достатньо для покриття всіх потреб сусідньої Португалії. 

При цьому вартість електроенергії, що виробляється на ВЕС, майже зрівнялася з вартістю електроенергії з так званих традиційних джерел. Крім економічного ефекту, використання вітроелектроустановок дозволяє щорічно уникати викидів в атмосферу 1,8 млн тонн вуглекислого газу. Це еквівалентно тому, якби в країні щорічно саджали 800 тисяч дерев.

Щодо сонячної енергетики, то її частка значно менша, ніж вітру. Але все одно Іспанія, як то кажуть, у вищій лізіу 2019 році вона посіла перше місце у ЄС за обсягами введення нових сонячних потужностей. 

Протягом 2019 року запустили 93 нові сонячні фотоелектричні електростанції загальною потужністю 3975 МВт, а також 86 нових об'єктів вітрової генерації на 2319 МВт. Ще 10 проєктів на 162 МВт були завершені в інших секторах ВДЕ. Таке зростання відновлюваної енергетики сприяло збільшенню встановленої потужності електроенергетики Іспанії на 5,6 % – до 110 ГВт на кінець 2019 року. Експерти вважають, що сонце може стати основним джерелом електроенергії в країні вже до 2030 року.

Сонячна енергія стала настільки дешевою, що стало вигідно будувати сонячні електростанції без субсидій, і інвестори поступово, можна сказати, шикуються в чергу. В кінці грудня 2019 року енергетичний концерн Iberdrola завершив будівництво найбільшої в Європі сонячної електростанції Нуньєс-де-Бальбоа потужністю 500 МВт в іспанській провінції Естремадура. Ця сонячна електростанція побудована повністю «на ринкових умовах». Повернення інвестицій буде забезпечуватися шляхом продажу електроенергії в рамках двосторонніх договорів купівлі-продажу, укладених між Iberdrola і споживачами з банківського, телекомунікаційного та роздрібного секторів.

Відповідно до іспанського законодавства, відновлювані джерела енергії повинні забезпечувати 74 генерації електроенергії до 2030 року і 100 % у 2050 році.

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ВДЕ В ІСПАНІЇ

До кінця XX cтоліття Іспанія дуже сильно залежала від імпорту енергоносіїв – на 87 % з урахуванням ядерного палива. Тому відновлювані джерела енергії  почали більш активно розглядатися в якості інноваційної необхідності. План розвитку широкої мережі ВДЕ ухвалили в 1999 році. З середини 2000-х стрімкий розвиток отримує сонячна енергетика.

За розрахунками фахівців, для Іспанії більш доступна енергія вітру, а енергія сонячного світла – більш перспективна. У 2010 році затвердили план розвитку широкої мережі електростанцій на ВДЕ.

Ключовими завданнями цього плану були:

Для реалізації цього плану використовували державну підтримку:

З урахуванням державних субсидій протягом останніх років компанії, які володіли сонячними електростанціями, мали до 25 чистого річного прибутку. Так державна політика привернула до ПЕК Іспанії велику кількість інвесторів, в тому числі і закордонних: E.ON, Mitsubishi, Mitsui, Ampere Equity Fund, AES Solar, KKR, RREEF Infrastructure, MEAG, KGAL, Infrared Capital Partners, HG Capital тощо. Почалося будівництво великої кількості нових сонячних станцій, що охоплюють величезні земельні ділянки.

У Пуертольяно (240 км на південь від Мадрида) був побудований Геліопарк на 70 МВт, в Ольмеділья-де-Аларкон (на південний схід від столиці) в провінції Куенка – на 60 МВт, в Арнедо (на півночі Іберійського півострова) – на 30 МВт. Ще більш перспективною виявилася геотермальна технологія. За цією технологією була побудована електростанція в південно-іспанській провінції Севілья (станція Gemasolar) на 20 МВт. У 2012 році геотермальную станцію в Пальма-дель-Ріо (Кордова) на 50 МВт потужності запустила компанія FCC. Інвестиції компаній FCC і Mitsui в проєкт склали близько 280 млн євро. Електроенергії, що виробляється цією станцією, достатньо для задоволення потреб 26 000 жителів міста, при цьому майже на 100 000 тонн в рік знижується рівень викидів СО2 в навколишнє середовище. 

ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ

Треба сказати, що Іспанія завдяки своїй перспективності розвитку ВДЕ з кожним роком отримує все більше і більше інвестицій. Вона посідає перше місце за отриманими від ЄС коштами на розвиток відновлюваної енергетики. 

  • З 2014 до 2020 року країна отримала від ЄС близько 160 млн євро, що відповідає 41,1 всіх коштів, виділених європейською владою на такі інвестиції. 
  • Власне країна своїми зусиллями планує виділити з держфондів 215 млн євро на розвиток ВДЕ. 
  • «Зелені» проєкти будуть реалізовані в семи регіонах країни. Плани Іспанії щодо скорочення емісії вуглекислого газу зажадають близько 200 млрд євро ($ 227 млрд) від загального обсягу інвестицій в наступному десятилітті, 47 млрд з яких надійдуть з державного сектору.
  • Загальний обсяг інвестицій, які будуть мобілізовані у рамках Комплексного національного плану з енергетики та клімату в період 2021-2030 рр., оцінюється у 236 000 млн євро. 80 % інвестицій будуть проведені приватним сектором, ще 20 % ­– державним.

ЯК ПОБУДОВАНИЙ РИНОК ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ІСПАНІЇ

На відміну від України, де перехід до лібералізованого ринку відбувся тільки у 2019 році, Іспанія працює за цією схемою на 10 років більше. З липня 2009 року ринок електроенергії лібералізований, споживачі електроенергії мають право обирати постачальників послуг. Однак, більшість споживачів оплачують електроенергію за регульованим урядом тарифом TUR. 

До структури енергетичної системи Іспанії входять: 

  • виробники звичайного режиму (ТЕС, ГЕС, АЕС, станції комбінованого циклу); 
  • виробники спеціального режиму (альтернативні джерела і когенерація); 
  • системний оператор (він же – оператор високовольтної мережі) – RED ELECTRICA ESPANA;
  • оператор ринку електроенергії – OMEL;
  • розподільчі компанії (чотири великі та 230 дрібних); 
  • постачальники електроенергії; 
  • постачальники останньої інстанції (п’ять компаній); 
  • кваліфіковані споживачі.
  • Іспанія контролює перетоки з Францією, Португалією і Марокко, маючи при цьому дуже обмежені мережеві можливості. З Марокко Іберійський ринок пов'язаний підводним кабелем. Крім того, є взаємодія з енергосистемою Португалії. Домовленість про спільне функціонування ринку електроенергії (так званому Єдиному Іберійському ринку) була досягнута на урядовому рівні двох країн. При цьому кожна країна є окремою ціновою зоною. Якщо немає обмежень по пропускній здатності, ринок Іспанії та Португалії закривається з єдиними погодинними цінами. Якщо обмеження є – відбувається поділ ринку з формуванням різних цінових зон.

    При цьому слід зазначити, що приблизно 90 % часу Іспанія і Португалія працюють як єдина цінова зона, а ринок фінансових контрактів Іберійського півострова (ОMIP) знаходиться в Португалії. Як зазначалося вище, на ринку працюють один мережевий агент (RED ELECTRICA ESPANA), один оператор ринку (OMEL), чотири великі та 230 дрібних розподільних компаній, а також п'ять збутових компаній останньої інстанції.

    OMEL — акціонерна компанія, акціонерами якої можуть бути фізичні або юридичні особи з максимальною часткою в капіталі не більше 5 %. Керівництво компанії призначається акціонерами на шість років при попередньому погодженні кандидатури профільним міністерством. Законодавчо закріплено положення про те, що OMEL – єдиний оператор ринку електроенергії, основними функціями якого є управління ринком «на добу наперед». 

    На аукціонах з продажу електроенергії постачальникам останньої інстанції продаються базові контракти, а також контракти на певні періоди (з 8-00 до 20-00 з понеділка по п'ятницю).

    Для коригування договірних позицій для учасників передбачено проведення шести сесій внутрішньодобового ринку, брати участь в яких можуть тільки ті учасники, які мають контракти, укладені на РДН (або двосторонні). Кожна сесія має годину відкриття і закриття.

    Перша сесія відкривається о 16:00. У процесі організації роботи енергетичного сектора Іспанії велике значення надається прогнозам кількості електроенергії, що виробляється з ВДЕ. За неправильні прогнози стягуються штрафні санкції – аналог відповідальності за небаланси в Україні.



    ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

    Повноваження центрального уряду в ПЕК Іспанії належать Міністерству промисловості (RD 1823/2011 від 21.12.2011). Основна організаційна структура була створена постановою RD 1887/2011 від 30.12.2011, поправки внесені RD 344/2012 10.02.2012. В рамках міністерства діє державний енергетичний секретаріат (Secretaría de Estado de Energía), який має такі повноваження в питаннях енергетики: 

    • розробка стандартів у галузі енергетики та гірничовидобувної промисловості; 

    розробка пропозицій з регулювання структури постачання, тарифів і плати за провезення енергетичних продуктів; 

    формулювання пропозицій зі створення енергетичних резервів, розвитку ВДЕ та планування довгострокової політики; 

    розробка та, за необхідності, здійснення заходів щодо забезпечення енергопостачання. 

    В свою чергу Державний секретаріат з питань енергетики визначає роботу Генерального директорату з енергетичної та гірничовидобувної політики, який має наступну структуру: 

    · департамент електроенергетики; 

    · департамент ядерної енергетики; 

    · департамент з вуглеводнів; 

    · департамент гірничовидобувної (вугільної) промисловості;

    · департамент планування та моніторингу.

    При Міністерстві: 

    1. Інститут з реструктуризації вугільної промисловості та сприяння альтернативному розвитку гірничих регіонів. 

    2. Інститут енергетичної диверсифікації та економії енергії (IDEA), до функцій якого належить і сприяння розвитку відновлюваної енергетики.

    3. Секретаріат з питань енергетики, що сприяє роботі організації, відповідальної за зберігання радіоактивних відходів і палива (ENRESA), і корпорації зі створення стратегічних запасів нафти і нафтопродуктів (CORES). 

    4. Секретаріат Міністерства в Національній комісії з енергетики (СNE).

    ПЛАН РОЗВИТКУ ВДЕ – ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА

    Уряд Іспанії затвердив три основні документи, які будуть визначати майбутній розвиток економіки країни: 

    Основна мета, зазначена в цих документах: повний перехід на відновлювані джерела енергії та повна декарбонізація економіки до 2050 року.

    Комплексний національний план з енергетики та клімату на 2021-2030 роки передбачає, що до 2030 року загальна встановлена потужність електроенергетики повинна скласти 157 ГВт, з яких:

    · 50 ГВт припадатиме на енергію вітру

    · 37 ГВт – на фотоелектричні сонячні електростанції

    · 27 ГВт – на парогазові потужності (відповідає сьогоднішньому рівню)

    · 16 ГВт – на ГЕС

    · 8 ГВт – на ГАЕС

    · 7 ГВт – на сонячні теплові електростанції (CSP)

    · 3 ГВт – на атомні електростанції. 


    Також планується будівництво накопичувачів енергії потужністю до 6 ГВт з метою оптимізації інтеграції варіабельних ВДЕ.

    Пакет законів також передбачає, що з 2040 року в країні будуть продаватися тільки автомобілі з нульовими викидами.

    ЗЕЛЕНИЙ ВОДЕНЬ – ПАЛИВО МАЙБУТНЬОГО ДЛЯ ІСПАНІЇ?

    1 лютого 2021 року дочірня компанія Enel – Endesa – запропонувала розробити  23 проєкти з виробництва «зеленого» водню на материковій та острівній Іспанії. Проєкти охоплюють різні види діяльності по всьому ланцюжку створення цінності «зеленого» водню, від його виробництва до споживання.

    Чим водень корисний для енергетики?

    Це паливо майбутнього, адже це екологічно чисте джерело енергії. При його горінні утворюється пара-вода, а не вуглекислий газ. Крім того, водень має вищу енергоємність, аніж природний газ, тому він більш економний. Один зі засобів видобутку «зеленого» водню використання відновлюваних джерел енергії для його виробництва, а саме вітрових і сонячних електростанцій.

    Компанія Endesa намагається підкреслити свою тверду прихильність до виробництва «зеленого» водню як ключового елементу процесу енергетичного переходу і декарбонізації економіки. Це цілі, які є частиною стратегії поступової заміни традиційної генерації відновлюваною. Для реалізації 23 проєктів виробництва «зеленого» водню буде потрібно майже  2000 МВт потужностей електростанцій, що працюють на ВДЕ. І ці 2000 МВт – понад як половина обсягу всіх потужностей, які плануються до введення в експлуатацію з 2021 до 2023 року (всього 3900 МВт).

    ПОТЕНЦІАЛ «ЗЕЛЕНОГО» ВОДНЮ

    Відновлюваний водень стане ключовим енергоносієм для вирішення завдання успішної декарбонізації енергетики. Зокрема, він буде відігравати важливу роль в тих галузях, де електрифікація не є найефективнішим рішенням або технічно недоцільна в середньостроковій перспективі. Більш того, відновлюваний водень, вироблений шляхом електролізу, сприятиме правильному регулюванню системи зі 100 % часткою відновлюваної електроенергії, забезпечуючи більшу гнучкість і підвищуючи надійність енергопостачання.

    Отже, Іспанія наразі є однією з тих країн, хто знаходиться ближче за всіх до переходу до вуглецевої нейтральності. Головне – не збавляти темпи та чітко йти за планом. 


    Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook