Естонію називають зеленою країною Європи – 52 % площі території держави займають ліси. Разом з тим вигідне географічне положення перетворило Естонію в одного з найпотужніших виробників енергії зі сланця серед країн ЄС — з усіх сланцевих електростанцій світу дві найбільші розташовані саме тут.
Два роки тому уряд держави підтримав «зелену» ініціативу ЄС і почав ще активніше турбуватися про навколишнє середовище, зосередившись на відновлювальній енергії. Вже якщо бути зеленою країною, то у всіх сферах.
Суть «зеленої» ініціативи: у 2018 році в Брюсселі ухвалили рішення зменшити обсяги шкідливих викидів у атмосферу на 45 %. При цьому 32,5 % енергії має постачатися з відновлюваних джерел (ВДЕ). Пізніше ЄС підписав довгострокову стратегію, за якою до 2050 року всі країни союзу мають бути вуглецево-нейтральними.
Отже, сьогодні Естонія перебуває на межі великого енергетичного переходу, який передбачає суттєве зменшення ролі сланців вітчизняного виробництва у майбутньому енергетичному комплексі країни. Перехід вимагатиме від Естонії ретельного збалансування соціальних, екологічних, економічних та енергетичних питань. Для Естонії це дуже важливий, але разом з тим – небезпечний крок. На думку експертів, відмова від сланцевого газу може негативно позначитися на економіці країни: передбачають зменшення кількості робочих місць, погіршення рівня життя, проблеми з енергобезпекою. Окрім того, очікують введення вуглецевого податку.
Але наразі жодні побоювання експертів не підкріплюються фактами. Статистика свідчить про зворотне – очевидна позитивна динаміка у сфері ВДЕ.
Частка ВДЕ в енергосистемі Естонії
У 2020 році частка виробництва електроенергії з відновлюваних джерел перевищила 35 %. Динаміка вражає.
Внутрішня кухня ВДЕ в Естонії
Виробництвом та продажем електроенергії з відновлювальних джерел в Естонії займається держконцерн Eesti Energia. В 2020 році Eesti Energia забезпечив більше 60 % від загального обсягу виробництва енергії, тобто вперше випередив сланець, спалювати який стало значно дорожче.
Що таке Eesti Energia?
Це міжнародна енергетична компанія, яка працює на ринках електроенергетики та газу у країнах Балтії, Фінляндії та Польщі, а також на міжнародному ринку рідкого палива.
Eesti Energia починала свою історію як акціонерне товариство Elektrikeskus, яке було створене 8 травня 1939 року, з 1945 року компанія стала називатися так, як сьогодні. Задачею Elektrikeskus була реалізація програм електрифікації Естонії та створення енергетичної системи. Для цього було спроектовано та побудовано багато ліній електропередач, які з’єднали споживачів з електростанціями, та було розпочато підготовку до будівництва нових електростанцій.
Сьогодні Eesti Energia у колаборації з оператором магістральних мереж і системним оператором Elering ведуть дуже активну роботу із впровадження цифрових технологій і цифрових сервісів.
Наприклад, мобільний додаток Eesti Energia дозволяє користувачам в режимі онлайн аналізувати своє електроспоживання і налаштовувати тарифний пакет.
Для споживачів доступна також послуга укладення договору на продаж електроенергії від власних джерел енергії, одержуваної за допомогою дахових сонячних панелей. 94 % клієнтів збутових компаній вже зараз обслуговуються онлайн, а 90 % всіх договорів і рахунків виставляються в електронному вигляді.
Окрім Eesti Energia відновлюваною енергією займається низка приватних компаній, які об’єдналися в Палату ВДЕ.
Члени Естонської палати відновлюваної енергії – виробники:
AS Fortum Eesti AS Nelja Energia OU Graanul Energia OU Utilitas Tallinna Elektrijaam Auragen OU
Члени Естонської палати відновлюваної енергії – асоціації:
MTU Eesti Biogaasi Assotsiatsioon MTU Eesti Joujaamade ja Kaugkutte Uhing
MTU Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon MTU Eesti Veskivaramu
Кількість та потужність виробників
В Естоні станом на 2020 рік зафіксовано всього 139 вітряків, загальна потужність яких 320 МВт. Наразі будуються ще 12 вітропарків.
Станцій когенерації, які виробляють електро- та теплову енергію з біомаси та газу від біовіходів в Естонії 12, станцій, що працюють на біогазі – 9.
Сонячна енергетика теж розвивається. В Естонії за 2019 рік встановили 90 МВт сонячних станцій. До цього їх там було всього 17 МВт. Це в чотири рази більше, ніж загальний обсяг потужностей, встановлених за всю історію сонячної енергетики в країні. За словами Президента Асоціації сонячної енергетики Андреса Меесака, на сьогоднішній день сумарна встановленапотужність сонячних електростанцій в Естонії складає близько 107 МВт.
Дрібних виробників енергії із сонячної потужності 100 КВт-200 КВт в Естонії 28.
Доказом того, що все йде за «зеленим планом» є також факт, що в Естонії з’явились міста, які повністю відмовились від електроенергії та забезпечують себе енергією самостійно, використовуючи енергію вітру, сонця та біопаливо.
Це місто Тарту – одне з найбільших міст Естонії
Світло на вулиці вже горить завдяки зеленій енергії, лампи – енергозберігаючі; 85 % електроенергії, яку використовують міські будівлі, виробляється з відновлюваних джерел. Після переходу на «зелену» електрику влада міста планує освоїти «зелений» транспорт. Міські автобуси вже працюють на відновленому біогазі.
Ключові зміни у сфері ВДЕ
Крім того, існує низка схем інвестиційної підтримки для сприяння розвитку та використанню малих об’єктів ВДЕ.
Ключові цілі NDPES 2030
Проблеми, з якими сьогодні має справу Естонія у сфері ВДЕ
Незважаючи на те, що зелена сфера дуже стрімко набирає обертів, в Естонії є регіони, в яких дуже процес переходу від сланця до ВДЕ ускладнений. Мова йде про повіт Іда-Вірумаа, де розташована одна з найбільших у світі шахт з видобутку горючих сланців. Тут знаходяться основні енергетичні та виробничі потужності Естонії, які складають приблизно 16 % від загального промислового продукту. Як мінімум четверть жителів повіту безпосередньо пов'язані з енергетикою: видобутком сланцю та виробництвом електро- та теплоенергії. Закриття розробки сланців і перехід на ВДЕ відповідно до європейського курсу означає скорочення або перекваліфікацію щонайменше п’яти сотень спеціалістів.
Саме тому Естонський фонд природи, Естонський зелений рух та Центр екологічного права у співробітництві з Міністерством фінансів розробили план під назвою «Справедливий перехід Іда-Вірумаа в області ВДЕ та енергоефективності». Це комплексний документ, який передбачає, зокрема:
Попри проблеми, які не є унікальними, Естонія дуже впевнено крокує вперед та працює над розвитком ВДЕ не тільки на словах. Забігаючи наперед, у 2030 рік, Естонія повинна буде скоротити викиди СО₂, а не просто стримувати їх зростання. Вже наявний досвід Естонії свідчить: навіть для країн з вкрай недиверсифікованим енергетичним міксом перехід на ВДЕ є можливим. І це не тільки вимога часу, а й реальні історії успіху.
Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook
Останні новини
Читайте також
Категорії
Архіви