ПРИКЛАД ДЛЯ ІНШИХ – НІМЕЧЧИНА: МАЙСТЕР-КЛАС «ЯК ЗА 20 РОКІВ ДОСЯГТИ ЧАСТКИ ВДЕ — 46%»

13 ЛИП 2021


В цьому тексті ви дізнаєтеся про енергетику Німеччини:

o заборона використання вугілля та атомної енергії; 

o підтримка малих виробників;

o фокус на енергоощадне житло;

o запровадження сертифікатів на викиди СО;

o підвищення цін на паливо та стимулювання електромобільності;

o збільшення податку на авіаквитки та податкові пільги залізниці 

За останні два роки сфера ВДЕ у Німеччині – це немов справжні американські гірки. Про те, що у 2020 році країна перевершила всі свої плани та цілі у розвитку ВДЕ написали майже всі світові ЗМІ. Адже це дійсно прецедент – на фоні пандемії країна виробила 50 % електроенергії з відновлювальних джерел. А у першому півріччі – майже 55 %! Всі вже зраділи такому успіху та ставили великі цілі на 2021 рік, але не так сталося, як гадалося. В першій половині  2021 року показники знизились, вітрові електростанції виробили на 32,8 % менше, ніж у той же період 2020 року. Тим не менш, частка вітру у виробництві електроенергії в Німеччині склала 26,5 %, а сонячної 5,4 %. Тобто загалом вітер та сонце виробили 31 % енергії і це дуже непоганий показник. Але всі вже знають, що можна краще.

Навіть нова статистика за 2021 рік не вплинула на позицію Німеччини на світовій арені в сфері відновлювальних джерел. Наразі країна посідає третє місце у світі після Китаю і США за обсягом загальної встановленої потужності станцій, що працюють на ВДЕ (без урахування гідроелектростанцій) – 145 ГВт. Сподіваємось, що цифри 2020 року мають стати для Німеччини стимулом, що немає нічого неможливого і можна досягти вуглецевої нейтральності значно раніше 2065 року, як заплановано владою. Тим паче, що загальний розвиток Німеччини за 20 років вражає своїм стрімким зростом та є реальним прикладом та кейсом для багатьох світових країн. Зазначимо, що частка ВДЕ у 1990 році складала 0,3 %  , а у 2020 році 46,3 %.

Частка ВДЕ у валовому споживанні у Німеччині в 1990-2020 роках. Мова оригінальна

ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

До 1998 року в Німеччині в сфері електроенергетики існували вертикально-інтегровані енергокомпанії, за якими визнавався статус монополії при енергозабезпеченні певного регіону.

У 1998 році ухвалили нову редакцію Закону про енергетику, яка реалізувала норми першої європейської директиви 1996 року про загальні правила внутрішнього ринку електроенергії з вимогою забезпечення незалежності діяльності мережевих операторів. Почався процес юридичного виділення чотирьох мережевих операторів зі складу найбільших в країні енергокомпаній:

·      RWE

·      E.ON

·      EnBW

·      Vattenfall.

В результаті, були створені Ampiron, TransnetBW, 50Hertz, TenneT, які в 2009 році були сертифіковані в якості незалежних мережевих операторів (independent transmission operators).

ENERGIEWENDE – ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПЕРЕВОРОТ У НІМЕЧЧИНІ

У 2000 році Німеччина ухвалила «Закон про відновлювані джерела енергії», який передбачав додаткову фінансову підтримку тим, хто виробляв децентралізовану енергію і подавав її в загальну мережу. За це виробники отримували кошти, закладені у тариф (на підключення) – за такою самою схемою, як зараз в Україні.

Своєю чергою енергоємні галузі були звільнені від сплати спеціальної складової тарифу на підключення, щоб не завдати шкоди економіці. Всі ж інші споживачі електроенергії платили певну суму за відновлювану електроенергію за такими «зеленими» тарифами. Тобто споживачі платять додатково 6,79 євроцентів за кожну спожиту кВт-год (з 2019 року 6,405 євроцентів/кВт-год).

СКЛАДОВІ НІМЕЦЬКОЇ ЦІНИ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ

Середня ціна за КВт-годину для побутових споживачів у Німеччині складає 31,47 євроцентів. Нижче розбираємо тариф на складові. Зазначимо, що у тарифі є відновлювальна надбавка, яка складає 6,756 центів/КВт-год та складає 21% від всієї ціни (це одна з найвагоміших складових тарифу).

Структура тарифу:

·      податок на додану вартість – 5,02 центів/КВт-год;

·      податок на електроенергію – 2,05 центів/КВт-год;

·      виробництво або придбання електроенергії, продаж – 7,06 центів/КВт-год;

·      мережеві збори – 7,91 центів/КВт-год;

·      концесійний збір – 1,66 центів/КВт-год;

·      інші збори – 1 цент/КВт-год;

·      відновлювальна надбавка – 6,756 центів/КВт-год.

Впровадження цієї програми підтримки ВДЕ привело до швидкого збільшення числа виробників з ВДЕ — як великих, так і малих підприємств, а також до збільшення частки відновлюваних джерел енергії в загальному енергетичному балансі. Як наслідок – в секторі відновлюваних технологій почали з'являтися нові робочі місця.

З часом вартість технологій з виробництва ВДЕ знижувалася, частка виробленої відновлюваної енергії збільшувалася, власне електроенергія стала дешевшою. Таким чином, через вісім років після початку підтримки (у 2008-ому) «зелені» тарифні стали меншими: спочатку для сонячних електростанцій, а кілька років потому – для вітрових та когенераційних установок з вироблення теплової енергії з біомаси.

Головним досягненням програми Energiewende стало те, що частка відновлюваних джерел енергії в загальному обсязі споживаної електроенергії зросла з 3,4 % в 1990-х роках до понад як 40 % сьогодні. Інша ж частина електроенергії виробляється в основному з вугілля і газу.

ОСНОВНІ ПЛАНИ НІМЕЧЧИНИ У ЕНЕРГЕТИЦІ


1.1 ЗАБОРОНА ВИКОРИСТАННЯ ВУГІЛЛЯ ТА АТОМНОЇ ЕНЕРГІЇ

Вже у 2022 році загальна потужність вугільних електростанцій зменшиться на чверть. Особливо швидко будуть зупиняти роботу тих станцій, які працюють на імпортному кам’яному вугіллі. За припинення видобутку бурого вугілля низка регіонів отримає багатомільйонні компенсації. До 2030 року 65 % споживаної енергії в Німеччині має вироблятися з відновлювальних джерел, перш за все за допомогою вітру та сонця.

Паралельно з нарощуванням потужності відновлюваної енергетики, в Німеччині здійснюється поступове виведення з експлуатації АЕС (до 2022 року) і вугільних ТЕС (до 2035 року). У 2010 році в країні діяло 17 ядерних реакторів, які виробляли ¼ електроенергії в країні. В кінці 2020 року залишилося шість реакторів загальною потужністю 8100 МВт. Також влада Німеччини погодилась компенсувати енергетичним компаніям близько 2,4 мільярда євро збитків, які вони понесуть в результаті відмови від атомної енергетики.

1.2 ПІДТРИМКА МАЛИХ ВИРОБНИКІВ

Окрім великих виробників електроенергії країна підтримує також малі електростанції потужністю до 100 кВт. Уряд надає їм пільгові тарифи на електроенергію. При чому ці тарифи переглядаються кожні три місяці в залежності від виробітку електроенергії. Останні опубліковані цифри такі:

· 10,61-12,20 євроцентів за кіловат-годину будуть виплачувати власникам сонячних електростанцій, які встановлені на даху, в залежності від потужності станції;

·      8,44 євроцента – фіксований пільговий тариф для власників інших сонячних батарей до 100 кВт.

Що стосується вітрових електростанцій, то пільговий тариф для них становить 8-10 євроцентів за 1 кіловат-годину в залежності від того, коли вітряк був введений в експлуатацію. Крім того, в Німеччині надаються кредити під 2 % річних на 10 років для будівництва вітрових електростанцій, що дозволяє за 15 років окупити їх вартість.

При цьому варто відзначити, що в Німеччині тарифи на електроенергії для побутового використання значно вищі, ніж в Україні. Тариф для населення становить близько 30 євроцентів за 1 кВт-год.

1.3 ФОКУС НА ЕНЕРГООЩАДНЕ ЖИТЛО

Чим більше у будинку використовується енергоощадних технологій, тим менше енергії потрібно для його опалення. Тому з 2020 року уряд Німеччини у рамках програми захисту клімату  надає пільги всім власникам будинків за встановлення у вікнах енергоощадних склопакетів та з теплоізоляцію стін та даху.

1.4 ЗАПРОВАДЖЕННЯ СЕРТИФІКАТІВ НА ВИКИДИ СО

Той, хто викидає в атмосферу значні обсяги парникових газів, має за це платити. Така система була введена ще у 2005 році ЄС для промислових підприємств. У 2021 році придбати відповідні сертифікати мають компанії, які продають різні види палива. У кінцевому результаті воно має підвищиться у ціні.

1.5 ПІДВИЩЕННЯ ЦІН НА ПАЛИВО ТА СТИМУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОМОБІЛЬНОСТІ

Через високі ціні на пальне автомобілісти мають перейти на більш економні витрати нафтопродуктів і в решті решт перейти на екологічні види транспорту. Також уряд подовжив до 2025 року програму стимулювання купівлі повністю електричних автівок та плагін-гібрідів, які заряджаються від розетки. Знижка на електромобілі за ціною до 40 тисяч євро збільшена з 4 до 6 тисяч євро, для більш коштовних моделей вона складає від 5 тисяч євро. Також збільшується кількість зарядних станцій.

1.6 ЗБІЛЬШЕННЯ ПОДАТКУ НА АВІАКВИТКИ ТА ПОДАТКОВІ ПІЛЬГИ ЗАЛІЗНИЦІ

Схема проста: зменшити кількість авіаперельотів та збільшити діяльність електропотягів. Авіадвигуни сприяють парниковому ефекту, тому влада хоче зменшити кількість перельотів, особливо всередині країни. Податок на авіаквитки збільшиться з 5,65 євро до 13,03 при вильоті з аеропортів на території Німеччини за внутрішніми маршрутами. Разом з тим уряд знизить ПДВ на залізничні квитки з 19 % до пільгових 7 %, та на 10 % – для потягів на далеку відстань.

ОСНОВНІ ГРАВЦІ НА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ НІМЕЧЧИНИ

Виробництво електроенергії здійснюють великі енергокомпанії (RWE, E.ON, EnBW, Vattenfall) та сотні муніципальних енергокомпаній. Законом про енергетику не встановлюється жодних вимог щодо отримання спеціальних дозволів на будівництво станцій. Станціям, які працюють на ВДЕ, надається переважне право підключення до мережі. Порядок підключення до мережі і вимоги до підключеного обладнання визначені наказом Федерального мережевого агентства (KraftNAV).

Системні оператори – Ampiron, TransnetBW, 50Hertz, TenneT здійснюють передачу електроенергії магістральними ЛЕП і займаються оперативно-диспетчерським управлінням в чотирьох зонах диспетчерського управління.

Розподіл електроенергії здійснюють понад 900 місцевих операторів розподільних мереж. Їх діяльність відповідно до норм європейського законодавства сумісна з виробництвом і збутом.

На кожну зону диспетчерського управління існує в середньому по 115 збутових компаній, що працюють на роздрібному ринку електроенергії. Збутові компанії, що поставляють електроенергію населенню, зобов'язані публікувати ціни у відкритих джерелах.

РЕГУЛЮВАННЯ В ЕНЕРГЕТИЦІ


Федеральне міністерство економіки і енергетики визначає загальну політику у галузі енергетики.

Регулятор здійснює контроль за функціонуванням ринків електроенергії. Агентство визначає тариф на передачу і розподіл електроенергії та газу, здійснює контроль за забезпеченням недискримінаційного доступу до мереж, спрощення процесу зміни збутових компаній. Є членом європейського агентства із взаємодії регуляторів енергетики (ACER).

ЕНЕРГОМІКС НІМЕЧЧИНИ

ВДЕ у країні представлені вітряною, сонячною, біо- та гідроенергетикою. Вітроенергетика відіграє ключову роль, вона також разом з фотоелектричною сонячною енергетикою забезпечить майбутнє зростання генерації.

Обсяг виробництва електроенергії у Німеччині у 2020 році склав 486 ТВт-год (-5,4% у порівнянні з 2019 роком). Частка ВДЕ вперше перевищила 50 %.

Загальна встановлена генеруюча потужність в Німеччині в 2020 році склала 234 ГВт.

РІШУЧЕ ДО ВУГЛЕЦЕВОЇ НЕЙТРАЛЬНОСТІ – ПРИКЛАД МІСТА ФРАЙБУРГ У НІМЕЧЧИНІ

Цікаво, що у Німеччині є еко-місто Фрайбург, яке називають вуглецево-нейтральним. Місто розташоване недалеко від кордонів зі Швейцарією та Францією. У Фрайбурзі виріс експериментальний район Ваубан, забудований повністю пасивними будівлями. Пасивним називається будівля, яка не споживає енергію. Але насправді вона споживає із розрахунку менше 15кВт-год на квадратний метр площі – і при цьому виробляє стільки ж.

Ваубан прославив Фрайбург на весь світ, про район написали на головній сторінці Нью-Йорк Таймс, йому була присвячена експозиція на Експо в Шанхаї. У Ваубан приїжджають мери міст з усього світу, їх головне питання — чи потрібно вчити людей екологічному засобу життя до переїзду в еко-район, або вони автоматично починають вести себе екологічно після того, як переїдуть сюди?

Люди, які тут живуть, дуже уважно ставляться до навколишнього середовища. Ваубан – екологічно чистий та зелений район, в якому мешканці віддають перевагу велосипеду та трамваю. Автівки тут не паркують біля будинків (якщо дуже хочеться – треба заплатити 18 тисяч євро – ніхто на це не наважується), тому в районі є підземний паркінг, а на даху розташовані сонячні батареї.

Будинки побудовані виключно з екологічно чистих матеріалів: дерево, скло, мінімум бетону. Низьке енергоспоживання в таких будинках забезпечується завдяки високим характеристикам захисних  конструкцій та оптимальному орієнтуванню будинка. Будівля розташована так, щоб виробітка енергії сонячними батареями була максимальною. Також враховується переважаючий напрямок вітру, щоб знизити втрату тепла. Каналізаційні стоки тут використовуються для виробки біогазу. Теплом забезпечують ТЕЦ на дерев’яній трісці, а на крайній випадок є газові котли. Також тут є власна когенераційна електростанція, що працює на біогазі з рекордним ККД 96 %.


Німеччина дуже багато робить для того, аби досягти свого основного плану – мати 80% частки ВДЕ у 2050 році та здобути вуглецеву нейтральність у 2065 році. Потужна підтримка уряду дуже впливає на розвиток галузі. Але є речі, які від нас не завжди залежать, наприклад, погані погодні умови, які вплинули на зменшення частки ВДЕ у енергобалансі країни у цьому році. Деякі науковці вважають, що зріст ВДЕ-генерації поки що недостатній, аби досягнути хоча б плану 2030 року, тож темпи мають стати втричі більшими. Так, середньорічний приріст генерації у 2020-2030 роках має збільшитися до 100 ТВт/год з 32ТВт/год у середньому за 2010-2020 роках. Час покаже, чи зможе Німеччина перевершити себе, адже як показує досвід 2020 року – можливо все!


Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook