Гарантований покупець як невід’ємна частина механізму державної підтримки виробництва електричної енергії з відновлювальних джерел (ВДЕ) в Україні висвітлює всі сторони цього процесу. Ми вже писали про:
● різновиди механізмів підтримки ВДЕ
● відповіді на найпоширеніші питання про купівлю електроенергії за «зеленим» тарифом в Україні.
Тепер ми йдемо далі і порівнюємо різні механізми підтримки у розрізі перспектив їх запровадження в Україні.
Чому цій інформації можна довіряти?
Державне підприємство «Гарантований покупець» заснували з метою підтримки виробництва чистої енергії в Україні. Від 1 липня 2019 року ми викуповуємо всю електроенергію, вироблену за «зеленим» тарифом, продаємо її на ринку електроенергії та проводимо виплати виробникам з ВДЕ. Наші фахівці – досвідчені енергетики, обізнані у провідних світових практиках галузі та ВДЕ зокрема. Ми брали безпосередню участь у створенні нормативно-правових актів, що регулюють купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом. Ми щоденно працюємо з цим на практиці, знаємо всі нюанси та можемо оцінити як переваги, так і недоліки окремих схем підтримки.
Як зараз підтримують виробників з ВДЕ в Україні?
В Україні підтримка виробників з ВДЕ запроваджена з 2009 року та реалізована через механізм Feed-in tariff (FIT). Це найбільш розповсюджений варіант підтримки відновлювальної генерації у світі. Такий механізм гарантує виробникам фіксовані ціни на електроенергію з відновлюваних джерел протягом певного періоду. Останнім часом розглядається можливість відходу від системи FIT та запровадження схеми, подібної до Feed-in premium (FIP).
Що таке FIP?
Feed-in premium (FIP) – це механізм підтримки, який передбачає доплату виробникові додаткових коштів до ринкової ціни на електроенергію. Така доплата може бути як фіксованою за період, так і змінюватись в залежності від ринкових цін.
Які можливі альтернативи?
Вивчається можливість самостійного продажу електроенергії виробниками за «зеленим» тарифом на ринку електричної енергії. В такому випадку гарантований покупець буде компенсувати ВДЕ різницю між ринковою ціною та встановленим «зеленим» тарифом.
Особливості та різновиди FIP
FIP може бути фіксованим та динамічним (плаваючим). Фіксований FIP простіший у реалізації, але несе за собою ризики, як то:
● надмірної компенсації у випадку високих ринкових цін;
● недокомпенсації у разі низьких ринкових цін.
Тому фіксований FIP зазвичай поєднується із заздалегідь визначеними мінімальними та максимальними рівнями обмежень.
«Плаваючий» FIP – який він?
У світовій практиці це різниця між ринковими цінами та заздалегідь визначеним базовим тарифним рівнем (що зазвичай відповідає чинному «зеленому» тарифу). Якщо ринкові ціни вищі за базовий рівень тарифів, FIP не сплачується.
Від чого залежить розмір FIP?
FIP можна диференціювати відповідно до технологій, розміру та місця розташування об’єкту так само, як це робиться для FIT. Також існує практика виплат додаткових технологічних бонусів на додаток до FIP.
Які переваги FIP?
FIP стимулює ВДЕ реагувати на цінові сигнали ринку та виробляти електроенергію саме тоді, коли існує високий попит або ж виробництво з інших джерел енергії не покриває його.
FIP сприяє підвищенню рівня інтеграції ВДЕ до ринку електроенергії, що призводить до більш ефективного поєднання постачання електроенергії та попиту.
Мінімальні значення фіксованого FIP встановлюють рівень доходів, які гарантовано отримає виробник.
У розвинених країнах разом з FIP існує навіть можливість отримати більші доходи порівняно до FIT. Так може статися у ситуаціях, коли ринкові ціни перевищують відповідний рівень FIT.
Які ризики несе за собою FIP для вітчизняних виробників?
Виробники, які почнуть використовувати FIP у своїй діяльності, несуть повну відповідальність за спричинені небаланси та реалізацію виробленої електроенергії, самостійно займаються пошуком клієнтів, каналів дистрибуції, продажем електроенергії.
Окрім цього, самостійна реалізація електроенергії вимагатиме від виробника значних зусиль в організації взаємодії з різними учасниками ринку та проходженні всіх необхідних бюрократичних процедур.
Якими є недоліки FIP?
Механізми на кшталт FIP добре підходять для добре прогнозованих видів генерації з ВДЕ, як то біомаса та біогаз. Або ж для станцій, які володіють достатніми обсягами energy storage.
Водночас, вітрові та сонячні станції мають доволі обмежені можливості адаптації обсягів виробництва до ринкових цінових сигналів. Для них FIP несе за собою додаткові витрати на закупівлю балансуючих послуг.
Прямий продаж на ринку електроенергії призводить до значного ускладнення роботи та додаткових витрат (на системи прогнозування, балансування послуг та торгівлю електроенергією).
Ризики імплементації сьогодні
До ризиків нагальної імплементації FIP на українському ринку експерти відносять, в першу чергу, корупційні. Існує вірогідність спекулятивних контрактів на ринку двосторонніх договорів з метою отримати додатковий прибуток як на організованих сегментах ринку, так і в якості компенсації від держави.
Крім того, такий підхід вимагатиме зміни системи гарантій для ВДЕ на рівні Закону. Доцільними у цьому випадку фахівці вважають не тарифні механізми компенсації, а бюджетні.
Все це потребуватиме посилення контролю за учасниками ринку з метою запобігання ціновим змовам. Також оперативного вирішення вимагатиме питання гарантій походження електроенергії.
Замість висновку
Подібні механізми – це еволюційний шлях розвитку систем підтримки ВДЕ, до яких Україна, безумовно, дійде. Відповідні вдосконалення потребують ретельного аналізу ризиків, синхронних змін до всіх дотичних нормативно-правових актів, зокрема до Правил ринку, а також надзвичайного рівня контролю.
У майбутніх публікаціях ми розберемо світовий досвід запровадження FIP. Залишайтеся з нами!
Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook
Останні новини
Читайте також
Категорії
Архіви