Підтримка виробництва «зеленої» електроенергії – досвід Італії



Курс ЄС на «зелену» енергетику

Інтенсифікація використання енергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) є ключовим елементом європейської енергетичної стратегії. Європейський Союз (ЄС) має у цій сфері подвійну мету: знизити негативний вплив на навколишнє середовище і підвищити енергетичну безпеку. Зокрема, збільшення частки ВДЕ покликане знизити споживання викопного палива, значні обсяги якого (особливо природного газу) імпортуються в ЄС. Як наслідок, скоротиться енергозалежність ЄС від інших країн, включаючи Росію, як головного постачальника природного газу, та близькосхідні держави. В ЄС вважають, що зниження такої залежності забезпечить зростання системної безпеки, а також позбавлять його від супутніх геополітичних ризиків. Аналогічний шлях до енергонезалежності обрала і Україна.

Для досягнення цих цілей всі країни ЄС приєдналися до різноманітних угод про розвиток відновлюваної енергетики, зниження викидів вуглецю та підвищення енергоефективності. Директиви ЄС спрямовані на масштабне переформатування сектору через глобальне використання ВДЕ.

Наш огляд саме італійського енергетичного сектору зумовлений четвертою позицією Італії за масштабами споживання електроенергії в ЄС (після Франції, Німеччини та Великобританії). Крім того, схема підтримки ВДЕ в Італії є подібною до української. 


Загальний огляд енергетичної галузі Італії

Радикальні зміни останніх років змінили конфігурацію італійського енергетичного сектора. Ще 10 років тому в секторі генерації електроенергії домінували викопні види палива, перш за все вугілля і природний газ. ВДЕ були представлені гідроелектростанціями, вельми розвиненими в Італії. Проте гідроенергетичний потенціал країни наразі задіяний практично повністю, а можливості подальшого розвитку гідроенергетики невеликі.

Італія не має в своєму розпорядженні суттєвих власних запасів викопного палива. З цієї причини уряд країни диверсифікує джерела постачання, підвищує енергоефективність та стимулює використання ВДЕ. Так, «зелена» генерація в країні почала стрімке зростання з 2007 року. При цьому одночасно відбувається зниження споживання енергії через економічний спад в поєднанні з політикою стимулювання енергоефективності.

Динаміка генерації та споживання, ТВт•год



Разом зі зростання виробництва енергії з ВДЕ рівень вуглегенерації залишаєтьсяцілком стабільним. Причиною цього є те, що вугільні електростанції забезпечують базове навантаження в енергосистемі.


Стрімке зростання сектору ВДЕ в Італії

Відновлювана енергія швидко розвивалася в Італії за останнє десятиліття і забезпечила країну засобоми диверсифікації історичної залежності від імпортного палива. Реалізація директив ЄС призвела до зростання числа електростанцій, що використовують ВДЕ, в першу чергу сонце і вітер. Їх сукупна встановлена потужність зросла практично з нуля в 2007 році до 19 ГВт в 2017 році для СЕС, і з 3 до 9 ГВт за той же період для ВЕС. 

Нарощування потужностей відновлюваної генерації спричинило як поступову відмову від викопних видів палива, так і зниження ринкових цін на енергію. Це негативно позначилося на рентабельності теплових електростанцій (аналогічні тенденції спостерігаються і в нашій країні). Мультипликаційний ефект на галузь мало і зменшення енергоспоживання внаслідок економічного спаду в період з 2008 до 2015 року. Скорочення споживання електрики, викликане уповільненням економічної активності, зумовило зниження обсягів теплової генерації.

У 2014 році Італія досягла своєї цілі в енергетичній стратегії до 2020 року – 17% відновлюваних джерел енергії у валовому споживанні енергії. Це не лише на шість років до граничного терміну, але й з більш високими показниками ефективності, ніж інші країни ЄС. Італія виробляє понад 40% своєї електроенергії з відновлюваних джерел (дані на 2018 рік).

Понад вісім тисяч італійських муніципалітетів (комун) на різних рівнях розвивають ВДЕ. При цьому гідроелектростанції є провідним джерелом відновлюваної енергії за обсягом виробництва, але потенціал їх розширення майже вичерпано. Теперь країна зосереджена на розвитку біо-, вітро- та геотермальної енергетики.

Енергетичний мікс Італії в 2018 році



Механізми стимулювання розвитку ВДЕ в Італії

Протягом ХХ століття Італія була лідером у плані технологічного розвитку та виробництва енергії з ВДЕ. На цьому тлі країна впровадила щедрі схеми стимулювання для розвитку виробництва відновлюваної енергії декілька десятків років тому. Масштабна державна програма стимулювала виробництво СЕС і ще в 2010 році вивела Італію на четверте місце в рейтингу країн світу за кількістю об’єктів СЕС (випередивши США на той час). Усі джерела відновлюваної енергії виросли в Італії протягом останніх років, і багато хто продовжує отримувати державну підтримку.

Італія має широкий спектр податкових пільг та стимулів («зелених» тарифів) для виробників відновлюваної енергії. Найбільш поширеними в країні були класичні «зелені» тарифи (FIT). Обґрунтуванням для цього є те, що такий механізм найкраще стимулює розвиток виробничих потужностей та технологій, а також забезпечує значну економію – хоч не сьогодні, а у довгостроковій перспективі. 


Види підтримки ВДЕ в Італії

Conto Energia

У 2005 році італійський уряд запровадив першу схему підтримки за «зеленим» тарифом (FIT), яка надає стимули спеціально для електроенергії, виробленої СЕС. Об’єкти отримували підтримку протягом 20 років, та стимулювали як малих, так і великих виробників інвестувати у СЕС. У період з 2005 по 2013 рік було введено п'ять різних схем Conto Energia. Кожна схема мала різні умови та тарифи, надані виробникам.

Окрім схеми Conto Energia, яка передбачає стимули виключно для сонячної енергетикиіснує також низка різних схем стимулювання для інших джерел ВДЕ: CIP 6, «зелені» сертифікати, «зелені» тарифи all-inclusive, заохочення, введені міністерським указом від 7.07.2012. Усі стимули зазвичай розраховані на термін від 15 до 30 років. 

Різновиди підтримки

Базовий «зелений» тариф (tariffa onnicomprensiva) — надається усім об’єктам, встановлена потужність яких від 1 кВт до 1 МВт. Виробники мають право обирати цей тариф альтернативно тарифу преміум-класу (DM 06/07/12). Діє з певними з обмеженнями потужності, встановленими на рік.

Тариф II (Ritiro dedicato) –- це регулювання продажу електроенергії на ринку, а не класичний зелений «тариф». Здійснюється через GSE (державна компанія). Якщо виробництво перевищує 2 000 МВт•год, плата за надлишок залежить від ринкової ціни електроенергії. Виробники можуть обирати між мінімальним гарантованим тарифом (prezzo minimo garantito), визначеним енергетичним органом, та ринковими цінами за Ritiro dedicato. 

Преміальний тариф I (Conto Energia V) – преміальний тариф для СЕС (conto energia per il solare fotovoltaico).Оператори фотоелектричних установок, які отримуютьпреміальний тариф за цією схемою, не мають права на отримання scambio sul posto або ritiro dedicato. Цей тариф діє доти, поки орієнтовна сукупна щорічна вартість стимулів не досягне6,7 млрд євро.

Механізми податкового регулювання I – зниження податку на додану вартість. Починаючи з 1993 року, Італія сприяє виробленню електроенергії з вітрової та сонячної енергії шляхом зменшення податку на додану вартість на 10% (l'aliquota agevolata del 10%) за поставки та послуги, пов'язані з інвестиціями у вітроелектростанції та сонячні енергетичні установки, та інвестиціямі в електромережі, що розподіляють цю електроенергію.

Механізми податкового регулювання II (Зниження податку на нерухомість) – закон про бюджет на 2008 рік надає муніципалітетам можливість зменшити податок на нерухомість (imposta municipale propria, IMU) для будівель, обладнаних відновлювальною енергетикою. Сума IMU залежить від вартості майна та різниться за муніципалітетами.


GSE – аналог Гарантованого покупця в Італії

GSE (Gestore dei servizi energetici– державна енергетична компанія, яка виконує спеціальні обов’язки в енергетичній галузі відповідно до стратегічних та оперативних вказівок держави. GSE є акціонерним товариством, підзвітним Міністерству економіки та фінансів.

GSE відіграє центральну роль у заохоченні та розвитку відновлюваних джерел в Італії – аналогічно з державним підприємством «Гарантований покупець» в Україні. Основним напрямком діяльності є сприяння розвитку ВДЕ шляхом економічного стимулювання. Компанія також несе відповідальність за впровадження механізмів підвищення енергоефективності та проводить інформаційну діяльність щодо просування культури використання стійкої енергії, сумісної з потребами навколишнього середовища. 

GSE керує продажем електроенергії від імені виробників. ВДЕ таким чином не потрібно продавати свою енергію на вільному ринку особисто. З цієї причини GSE можна вважати посередником між виробниками та ринком. Ця система дає можливість виробникам ВДЕ отримати простий та гарантований доступ до ринку.

GSE була створена в 1999 році в результаті указу, який визначив лібералізацію електроенергетичного сектору в Італії, так званого указу Берсані. Спочатку компанія була структурним підрозділом Національного оператору системи передачі (GRTN), а з 2005 змінила назву на GSE.

Діяльність компанії зосереджена на у секторі ВДЕ, заохоченні виробництва «зеленої» енергії. GSE керує економічними та фінансовими потоками, що випливають з нього, зокрема:

? продає на ринку енергію, вироблену з ВДЕ;

? організовує, керує та надає стимули для виробництва електроенергії з ВДЕ;

? випускає «зелені» сертифікати та опікується про перевірку виконання виробниками та імпортерами відповідних зобов’язань; 

? видає гарантійне посвідчення на походження електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел;

? несе відповідальність за офіційне визнання перетворення електроенергетичних установок у когенераційні установки;

? заохочує заходи щодо підвищення енергоефективності та виробництва теплової енергії з відновлюваних джерел;

? здійснює прогнозування генерації, щоб мінімізувати фізичний дисбаланс і пов'язані з цим небаланси електроенергії;

? виконує моніторинг розвитку відновлюваних джерел енергії для перевірки довгострокових цілей ЄС тощо.

Підрозділи GSE

Єдиний покупець (АС) – це компанія, на яку законодавством покладено на роль гаранта постачання електроенергії сім'ям та малому бізнесу в умовах економії, безперервності, безпеки та ефективності послуги (аналог механізму PSO в Україні).

Менеджер енергетичного ринку (GME) – це компанія, яка управляє італійською біржею електроенергії. На біржі формується ціна, яку споживачі будуть платити за електроенергію (аналог ДП «Оператор ринку» в Україні).

Дослідження енергетичної системи (RSE) – це компанія, яка здійснює наукову-дослідну діяльність в електроенергетичному секторі, з особливим посиланням на національні стратегічні проекти.

Згідно з фінансовою звітністю станом на 31 грудня 2017 року, група GSE мала чисту вартість близько 66,7 мільйонів євро, консолідований обіг близько 31,3 мільярда євро та консолідований чистий прибуток близько 7,9 мільйона євро. Що стосується лише материнської компанії, то власний капітал акціонерів становить приблизно 47,9 млн євро, обіг приблизно 14,5 млрд євро та чистий прибуток приблизно 7,0 млн євро.


Читайте також:

Підтримка виробництва «зеленої» електроенергії – досвід США

References:

Ten Years Network Development Plan, TYNDP by ENTSOE, 2018.

GSE, sito istituzionale, su gse.it.

Statista 2020