Шановні колеги та партнери,
Інформуємо Вас, що 2 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження № 74-р щодо перетворення державного підприємства (ДП) «Гарантований покупець» в акціонерне товариство, 100% акцій у статутному капіталі якого належать державі та не підлягають приватизації.
Процедура корпоратизації гарантованого покупця орієнтовно має завершитись до кінця липня 2025 року.
Чому це важливо?
Корпоратизація передбачає впровадження кращих практик управління компаніями, які діють у розвинених країнах. Зокрема, рекомендації стосовно реформування корпоративного управління державних підприємств надав Україні Міжнародний Валютний Фонд серед переліку критеріїв програми фінансування.
Крім того, однією з умов вступу України до ЄС є наближення системи корпоративного управління державними підприємствами до Керівних принципів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР/OECD).
Процес корпоратизації вже успішно пройшли, серед інших, Укрзалізниця, Укрпошта Прозоро.Продажі, а також НЕК УКРЕНЕРГО та НАЕК ЕНЕРГОАТОМ.
Які наслідки старту процедури корпоратизації для партнерів Гарантованого покупця?
Жодних. Наголошуємо: ЖОДНИХ.
Гарантований покупець продовжує сумлінно виконувати взяті на себе зобов’язання, купувати електричну енергію у виробників за «зеленим» тарифом та проводити розрахунки у відповідності до положень законодавства.
Новоутворене в процесі корпоратизації акціонерне товариство буде повним правонаступником усіх прав та обов’язків держаного підприємства.
Корпоратизація гарантованого покупця надасть можливість безпосередньо залучати кошти для «зелених» проектів, покращить операційні та фінансові результати, що принесе користь як державі, так і контрагентам підприємства.
Крім того, внаслідок корпоратизації буде змінено основний принцип управління та контролю за діяльністю гарантованого покупця – буде сформована наглядова рада як з представників держави так і незалежних директорів (незалежних членів наглядової ради, які будуть обиратися на конкурсних засадах за прозорою процедурою); наглядова рада буде затверджувати стратегію розвитку, оцінювати ефективність менеджменту, здійснювати аудит товариства.
Яка процедура корпоратизації ?
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2024 року утворена комісії з перетворення Гарантованого покупця (надалі – Комісія).
Комісія, в межах повноважень:
- розробляє проект плану перетворення підприємства та подає його на затвердження;
- готує проект статуту акціонерного товариства;
- готує проект плану розміщення акцій;
- проводить оцінку цілісного майнового комплексу підприємства;
Проведення рецензування звіту про оцінку майна підприємства в установленому законом порядку покладено на Фонд державного майна.
У подальшому, Кабінет Міністрів України:
- затверджує статут акціонерного товариства та приймає рішення про емісію акцій;
- проводить державну реєстрацію припинення підприємства та державну реєстрацію утвореного акціонерного товариства;
- затверджує склад органів корпоративного управління.
Перебіг процедури корпоратизації ми будемо висвітлювати на нашому сайті.
На що варто звернути увагу?
Після початку процедури корпоратизації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань буде внесено відомості про процедуру реорганізацію Гарантованого покупця.
У зв’язку з цим, звертаємо Вашу увагу, що внесення відповідного запису обумовлено положенням частини 6 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», а саме: «У разі перетворення юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. Перетворення вважається завершеним з дати державної реєстрації новоутвореної юридичної особи».
Закликаємо зберігати спокій та усвідомлювати, що підприємство продовжує працювати в штатному режимі та буде надалі та в повному обсязі виконувати взяті на себе зобов’язання.
Відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Таким чином, у процесі перетворення ДП в АТ відбувається універсальне правонаступництво: майно особи як сукупність прав і обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника як єдине ціле, причому в цій сукупності єдиним актом переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва праводателю, незалежно від того, виявлені вони на момент правонаступництва чи ні.
Отже, усі зобов’язання державного підприємства будуть передані та виконані новоутвореним акціонерним товариством у повному обсязі (включно із поточними зобов’язаннями, що виникнуть після затвердження передавального акту).
Команда Гарантованого покупця спільно з Кабінетом Міністрів України працює над тим, щоб процес корпоратизації пройшов швидко, прозоро та, найголовніше, комфортно для всіх наших партнерів.
Останні новини
Читайте також
Категорії
Архіви