Нещодавно Верховною Радою України було проголосовано два важливих для розвитку галузі ВДЕ законопроекта «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України» №9011-д та Закон про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках (Закон про REMIT).
На разі перший з них підписано, другий знаходиться на підписі у Президента.
Для галузі відновлювальної енергетики ці законодавчі новели запускають багато ініціатив, що будуть впливати на розвиток нової моделі ринку електричної енергії з акцентом на розвиток сектору зеленої енергетики та підвищення його привабливості як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках. Зокрема, ідеться про:
- збільшення строку введення в експлуатацію об'єктів, що виробляють електроенергію з ВДЕ (окрім СЕС), із трьох до чотирьох років та збільшення терміну дії технічних умов на 2 роки (до 31 грудня 2024 року);
- впровадження механізму видачі гарантій походження на «зелену» електроенергію, що збільшує додану вартість та привабливість «зеленої» електроенергії на зовнішніх ринках;
- відкриття можливості для Гарантованого покупця продавати «зелену» електроенергію на експорт;
- запуск моделі чистого вимірювання – NetBilling, що дозволяє споживачам встановлювати генеруючі потужності з ВДЕ за рахунок яких компенсовувати власне споживання, а надлишки продавати на ринкових умовах електропостачальнику за договорами самовиробництва;
- інші корисні ініціативи.
Законопроект про REMIT також запускає можливість корпоратизації Гарантованого покупця.
Наразі ДП «Гарантований покупець» - єдине підприємство в енергосекторі, яке залишилося в статусі державного. Під час виходу підприємства на зовнішні ринки при здійсненні експорту електричної енергії та торгівлі гарантіями походження компанія повинна відповідати найкращим практикам роботи, бути відкритою та прозорою для свої контрагентів.
Такої ж позиції дотримуються наші партнери з Проекту енергетичної безпеки USAID та Секретаріату Енергетичного Співтовариства, які рекомендували завершити корпоратизацію всіх основних субʼєктів енергетичної галузі (включно з Гарантованим Покупцем) з метою запровадження дієвої системи корпоративного управління.
Враховуючи викладене, відповідно до вимог Закону України «Про управління об’єктами державної власності» Підприємство звернулось до Кабінету Міністрів України як до суб’єкту управління з пропозицією щодо початку процедури перетворення державного підприємства «Гарантований покупець» в акціонерне товариство. Сподіваємось на підтримку цього проекту з боку Уряду, ключових міністерств та наших партнерів з сектору ВДЕ.
Останні новини
Читайте також
Категорії
Архіви