АНДРІЙ ПИЛИПЕНКО: "ПІДТРИМКА ТАРИФІВ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ ЕКСПОРТЕРАМИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ – ЦЕ ЖИВІ ГРОШІ, НЕОБХІДНІ РИНКУ"



Інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна" керівника ДП "Гарантований покупець" Андрія Пилипенка.

- Експортерів електроенергії зобов’язали сплачувати 80% прибутку від експорту на покриття ПСО по населенню? Яку першу суму вже отримав "ГарПок" і на які ви розраховуєте до кінця року? Наприклад, глава "Укргідроенерго" Ігор Сирота казав, що вони орієнтуються на показник у 5 млрд грн.

Дуже складно прогнозувати, скільки вони можуть сплатити до кінця року. У цьому рівнянні  багато невідомих: обсяг перетину, різниця цін у нас та в Європі, з чого, власне, формується прибуток як різниця між нашим та їхнім РДН, обсяг виробітку в Україні. Так що далеко тут не треба загадувати. Я б краще виходив з факту, з уже чинних показників. За неповний липень нам сплатили 465 млн грн. Якщо збережеться цей обсяг перетину, збережеться приблизно така ж різниця між цінами, то ми так і будемо отримувати приблизно по 600 млн грн на місяць. З точки зору експортерів це не така й переможна історія. З точки зору "ГарПока", якому хоч якоюсь мірою закривають ПСО, а також з точки зору "Укренерго", яка заробляє на продажу перетину, так, це нормальна історія.

До речі, самі експортери зазначали, що через високу ціну перетину прибутки виходять не такі й великі, тобто ділитися з "ГарПоком" практично нічим.

Доти, доки у експортерів величезна конкуренція за перетин, як ми це спостерігаємо по Словаччині та Румунії, то дійсно ділитися з нами у них виходить не дуже. Найбільші доходи, які приходять "ГарПоку", – з польського перетину, бо там немає плати за перетин. Якщо брати Молдову, то там практично немає різниці з нашою ціною.

Але якщо повернутися до ПСО, то сума, яка надійшла від експортерів, може зараз і невелика, але головне, що це живі гроші, які необхідні постачальникам універсальних послуг (ПУП). Бо є проблема з оплатою послуги з боку "Енергоатома" та "Укргідроенерго", вони нам боргують величезні гроші, які ми могли б заплатити за послугу ПУПам. Наприклад, борг "Енергоатома", а він найбільший наш боржник, складає 16 млрд грн за всі періоди (станом на 12 серпня – ЕР), "Укргідроенерго" винна значно менше.

Тому включення до ПСО експортерів – це один з двох таких антикризових заходів, направлений на підтримку ПСО для населення. Раніше був виданий наказ Міненерго №132 про те, що "Енергоатому" та "Укргідроенерго" дозволили відвантажувати обсяги електроенергії ПУПам заліком, без оплати. Це на якийсь момент стабілізувало їхню діяльність, не треба було шукати ресурс, щоб купувати на ринку е/е.


- Закон про те, що половина плати за перетин буде надходити "ГарПоку" для зелених виробників, підписаний президентом. Коли підприємство очікує на ці кошти і в якому обсязі? Чи будете ви цю половину ділити між ВДЕ та "Енергоатомом", як попередньо передбачалося законопроектом?

З питанням щодо сплати коштів згідно з підписаним президентом законом краще звернутися до "Укренерго", оскільки лише вони розуміють, яка сума коштів у них наявна, і за який саме період вони будуть сплачувати. "ГарПок" планує розподілити ці кошти пропорційно між виробниками з ВДЕ та "Енергоатомом" в залежності від періоду, за який вони будуть оплачені.

Повну версію інтервю читайте на сайті агентства "Інтерфакс-Україна"