АНДРІЙ ПИЛИПЕНКО РОЗПОВІВ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ “ГАРАНТОВАНОГО ПОКУПЦЯ” ЗА ПЕРШІ ПІВРОКУ 2022, ПРО СТАН ГАЛУЗІ ВДЕ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ



В.о. Директора ДП “Гарантований покупець” Андрій Пилипенко розповів про результати діяльності  державної компанії за перші півроку 2022р, про стан галузі ВДЕ та перспективи розвитку під час онлайн-дискусії “Майбутнє виробництва електроенергії − REStoration of Ukraine», ініційованої Київською школою енергетичної політики та Фондом ім. Фрідріха Еберта.

Результати півріччя

“2022 рік ми проводимо досить ефективно навіть в умовах війни, хоч ми і зіткнулися з величезними труднощами на ринку. Найбільше – це, напевно, падіння споживання електричної енергії і її надлишок, який утворився в результаті цього. Проте, не дивлячись на це, майже за півроку ми реалізували на аукціонах в 1,5 рази більший обсяг електричної енергії, ніж за аналогічний період 2021 року” —  в. о. директора ДП “Гарантований покупець” Андрій Пилипенко. Так, за 2022 рік з січня по травень на аукціонах було продано 2 238 863 МВт-год. У 2021 році за такий же період було реалізовано 1 689 233 МВт-год

За 2021 рік "Гарантований покупець" усього провів 41 аукціон, а вже за половину поточного року, навіть в умовах війни — 51 аукціон! Ця кількість свідчить про величезне бажання реалізувати вироблену електричну енергію. Якщо говорити про показники у червні 2022р., під час повномасштабної війни в Україні, держпідприємство всього за один місяць провело вже 15 аукціонів з продажу вуглецево-нейтральної енергії, у той час як до війни стабільно проводилося 7-9 аукціонів на місяць. 

“Зрозуміло, що в умовах профіциту реалізація не може бути високою, тим більше – стовідсотковою, але зараз вона коливається від 55% до 65%, що значно вище, ніж показник 2021 року — сказав пан Пилипенко. 

У ході дискусії він також зазначив, що на початок 2022 року встановлена потужність виробників у балансуючій групі гарантованого покупця складала близько 8500 МВт, а обсяг інвестицій перевищував 12 млрд. доларів США. Оскільки переважну більшість об’єктів ВДЕ було побудовано у південних регіонах, які мають для цього найбільший потенціал (Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Одеська, Дніпропетровська області), то зараз показник встановленої потужності у балансуючій групі ГП зменшився на 24% − до 6500 МВт.

Доводиться констатувати падіння генерації, адже частина станцій припинила своє виробництво в умовах бойових дій. Прогнозується, що, наприклад, у червні падіння виробництва по всьому сектору ВДЕ буде складати десь в районі 50% від потенційно можливого. Станом на сьогодні можна констатувати, що близько 70 суб'єктів господарювання, тобто 7% балансуючої групи Гарантованого покупця взагалі не виробляють електричну енергію, на жаль.

«Якщо брати історію до активної фази війни, то країна мала досить амбітні плани стосовно розвитку ВДЕ та погашенню боргів. Ми чітко розуміли, куди йдемо і як будемо удосконалювати сферу, але війна все перекреслила. І зараз ми зіткнулися з величезними труднощами на ринку. Найбільше – це, напевно, фізичне знищення чи ушкодження станцій, а також падіння споживання електричної енергії, що призводить до її надлишку. Але, як ви бачите вище, ми робимо усе можливе, щоби подолати труднощі, які виникають в результаті падіння споживання електроенергії” - зазначив пан Пилипенко. 

Проблема з розрахунками

Ще однією болючою темою була і є тема розрахунків. Очільник гарантованого покупця зауважив, що від початку війни НЕК “Укренерго” не заплатив жодного авансу гарантованому покупцю. “Відповідно все, що ми могли виплачувати ВДЕ – це ті кошти, які ми заробляли на ринку. Ми всі розуміємо, що з початком війни і з падінням споживання надлишок був настільки великий, що реалізувати щось було практично неможливо. Більше того, з’явився наказ Міненерго, який був спрямований на підтримку саме традиційної генерації, яка страждала від бойових дій, і всі кошти, які були у нас на рахунках, були спрямовані до “НАЕК “Енергоатом”.

Тим не менше, навіть у цих умовах, ми активізувались і почали уже в березні проводити перші аукціони та заробляти перші кошти. Як тільки ми зрозуміли, що можемо деякі кошти отримати не лише з РДН, а ще й з РДД, було ініційовано питання перегляду наказу Міненерго. Він довго обговорювався як у Міністерстві, так і в НКРЕКП, в результаті було відпрацьовано механізм, який ми зараз бачимо у вигляді Наказу № 140, де було встановлено перерозподіл коштів, які ми отримували з ринку, між різними групами виробників за “зеленим” тарифом” – так прокоментував ситуацію з розрахунками пан Пилипенко.

На думку очільника Гарантованого покупця це було абсолютно правильне рішення, оскільки в деяких виробників присутня паливна складова, а в деяких вона відсутня, і тому пропорційна виплата можливо призвела би до припинення генерації біоТЕС. Згідно наказу кошти були перерозподілені в певній пропорції між видами генерації, а надлишок, який міг би утворитися, повинен був бути спрямований знову ж таки на підтримку традиційної генерації. На той момент ніхто не знав, скільки держпідприємство буде заробляти на ринку, це просто неможливо було спрогнозувати. Більш того, перші аукціони викликали не дуже великий інтерес – але пізніше все таки вдалося покращити їх результативність. 

Коли фахівці Гарантованого покупця зрозуміли, що за рахунок намагань команди провести якомога більше аукціонів, високої реалізації і доволі високої ціни на ринку, є можливість заробляти додаткові кошти – Гарантований покупець ініціював питання перегляду існуючого наказу. На сьогоднішній день вже маємо наказ № 206, який встановлює нові рівні відсотків, але найголовніше – він говорить про те, що надлишок коштів, які утворяться після розрахунків за вказаними відсотками, буде спрямований виключно виробникам ВДЕ.

Відтепер "Гарантований покупець" не буде сплачувати кошти "НАЕК "Енергоатому" та "НЕК "Укренерго" на погашення заборгованостей, а розподіл коштів буде таким: СЕС -18 % (раніше – 15%); ВЕС - 18 % (раніше – 16%); ГЕС - 35%; біогаз - 40%; біомаса – 75% (раніше – 60%).

Найближче майбутнє

“Галузь ВДЕ треба підтримати, треба забезпечити стабільне надходження коштів для неї і передбачити можливість акумулювання енергії з відновлюваних джерел” – Андрій Пилипенко.

В.о. Директора “Гарантованого покупця” підкреслив, що це світовий мегатренд, який полягає в тому, що вуглецева генерація стане дорожчою. Через воєнну агресію з боку росії, цей еволюційний шлях у всьому світі тільки прискорився. На сьогодні за рахунок великої вартості газу та вугілля уже видно, що маневрові потужності є дорожчими, ніж “зелена” генерація. Міжнародна енергетична агенція прогнозує глобальний приріст потужності ВДЕ та попит на біопаливо більше ніж на 8% у 2022 році, до рівня у 320 ГВт.

Через імпортозалежність нашої держави від усіх енергоносіїв, у тому числі і в атомній генерації, Україна змушена буде перейти на відновлювальну енергетику. Дуже важко прогнозувати щось та будувати плани на майбутнє, коли в нашій країни йде війна і постійно відбуваються провокації з боку ворога, в тому числі на енергетичних об’єктах. На жаль, Україна втратила також і певний відсоток традиційної генерації внаслідок бойових дій. Деякі станції пошкоджено, деякі зараз знаходяться на тимчасово окупованій території.

Через відсутність значної частки вугільної та атомної генерації в енергоміксі України спеціалісти Гарантованого покупця прогнозують, що профіцит електричної енергії на ринку поступово зникне і обмеження, накладені зараз на “зелену” генерацію, також будуть скасовані. 

«Зараз ми маємо найбільший пік денної генерації ВДЕ, коли електроенергія не завжди потрібна у таких кількостях – і це хороша ілюстрація того, що доцільно було би розвивати сферу накопичення електроенергії і перерозподілу її в інший період, коли може бути дефіцит” – підкреслив пан Пилипенко. 

Більш того, є обґрунтована надія на те, що ми будемо виробляти “зелену” електричну енергію не тільки для себе, а ще й для Європи. Іншого шляху в нас немає.