Підтримка виробництва «зеленої» електроенергії – досвід США



Сполучені Штати Америки ­— серед лідерів рейтингу країн, що розвивають виробництво електроенергії з відновлювальних джерел (ВДЕ).


Рис. 1 Рейтинг країни світу за потужностями відновлювальної енергетики за типами генерації на 2018 рік. Джерело: 2018 Renewable Energy Data Book  

При цьому, значні успіхи у розвитку ВДЕ в США не існує єдиної системи підтримки відновлювальної генерації. Причина цього – у особливостях політичної та законодавчої системи Штатів. Значна частина регуляторної політики в країні знаходиться в руках регіональної влади, в тому числі питання виробництва електричної енергії. Як наслідок, на національному (федеральному) рівні та на рівні того чи іншого штату діють взаємодоповнюючі механізми підтримки «зеленої» енергетики.


Підтримка відновлювальної енергетики на національному рівні

Інституційна підтримка

Федеральна комісія з регулювання енергетики (FERC – ключовий регуляторний державний орган США в галузі енергетики. Повноваження Комісії поширюються на оптовий продаж та швидкість передачі електроенергії в міждержавній торгівлі, транспортування та продаж природного газу, а також на ліцензування та інспекцію гідроелектростанцій. Таким чином FERC безпосередньо не регулює розвиток відновлювальної енергетики (крім гідроелектростанцій), але опосередковано впливає на роботу ВДЕ. 

Центральний виконавчий орган державної влади в галузі енергетики ­– Міністерство енергетики США  (United States Department of Energy, DOE)Воновідповідає за енергетичну та ядерну безпеку країни. Під егідою міністерства працює низка управлінь та науково-дослідницьких установ, частина з них опікується проблемами відновлювальних джерел енергії. Наприклад:

Управління енергоефективності та відновлюваних джерел енергії (Office of Energy Efficiency and Renewable Energy, EERE) – відповідає за розвиток в США відновлювальних та енергоефективних технологій, а також за побудову ефективної економічної моделі роботи «зеленої» енергетики. 

· Управління енергетичної інформації (Energy Information Administration, EIA) – відповідальне за збір, аналіз та розповсюдження інформації про енергію та енергетику (вугільну та нафтову промисловість, ринок природного газу, електроенергетику, відновлювальні джерела енергії, атомну енергетику).

· Національна лабораторія з питань відновлювальної енергії (National Renewable Energy Laboratory, NREL) – головна науково-дослідна лабораторія в США з питань відновлювальної енергетики та енергоефективності. 


Нормативно-правове поле

Головні нормативно-правовові акти, що визначають діяльність відновлювальної енергетики на національному рівні:

  • Закон про регуляторну політику у сфері комунальних послуг 1978 року («PURPA»). Закон встановив перші податкові пільги щодо виробництва електроенергії з відновлюваних джерел та відкрив доступ незалежним виробникам «зеленої» електроенергії до електромереж;
  • Закон про енергетичну політику 1992 року («Закон про енергетику»): лібералізував ринок електроенергії та дозволив надавати податкові пільги виробникам електроенергії з відновлювальних джерел з метою їх комерціалізації;
  • Закон про енергетичну політику 2005 року («EPAct 2005»): забезпечив підтримку відновлювальній енергетиці через механізм надання кредитних гарантій для розвитку інноваційних технологій. Окрім цього, закон регламентував надання податкових кредитів для альтернативної енергетики, запровадив грантову програму для розвитку виробників електроенергії з біомаси тощо;
  • Закон про енергетичну незалежність та безпеку 2007 року («EISA 2007») закріпив на законодавчому рівні профільні розпорядження виконавчої влади та встановив вимоги, згідно яких урядові будівлі, які проектуються починаючи з 2020 року, мають бути на 100% енергонезалежними починаючи з 2030 року.

Крім того, діє низка наказів FERC, які встановлюють стандарти приєднання виробників до електромереж, порядок використання накопичувальних потужностей та врегулювання небалансів.  


Підтримка на регіональному рівні

Регіональна політика підтримки ВДЕ – на рівні штату – ключова у розвитку альтернативних джерел енергії у Штатах. Значна частина діяльності з виробництва та постачання електроенергії координується саме на цьому рівні. Штати, округи та міста розробляють та впроваджують більшість ініціатив для стимулювання відновлюваної енергетики. Лідери у цьому – Каліфорнія та Колорадо, де вплив регіональних енергетичних комісій є доволі значним, а їх локація забезпечує певні переваги для розвитку відновлювальної енергетики.  


Рис. 2 Запровадження регіональних RPS та зміни до них у період з 1983 по 2019 рр. Джерело: U.S. Renewables Portfolio Standards Annual Status Update

За оцінками фахівців, розвиток та впровадження близько 50% потужностей відновлювальної енергетики в США починаючи з 2000 року пов'язані саме з механізмами RPS. З початку 2018 року десять штатів підвищили задекларовані цілі розвитку відновлювальної енергетики. Це Каліфорнія, Коннектикут, Округ Колумбія, Массачусетс, Меріленд, Небраска, Нью-Джерсі, Нью-Мексико, Невада та Нью-Йорк. Водночас, штат Огайо знизив заплановані показники розвитку відновлювальної енергетики. 

Узагальнений огляд існуючих регіональних програм 

Рис. 3 Задекларовані цілі стандартів поновлювальної енергетики в регіональному розрізі станом на липень 2019 року Джерело: U.S. Renewables Portfolio Standards 2019 Annual Status Update

Розвиток нормативно-правового поля, яке регулює діяльність відновлювальної енергетики та сприяє її розвитку, є постійним та безперервним процесом. Так, за даними National conference of state legislators, протягом перших чотирьох місяців 2020 року ухвалили  72 нормативно-правових акти, які впливають на роботу відновлювальної енергетики в США, ще 1200 знаходяться на етапі розгляду.


Фінансова та інвестиційна підтримка

Основні інструменти підтримки відновлювальної енергетики в США – фінансові та інвестиційні. Загальний обсяг інвестицій у цій сфері зріс з 6 млрд $ в 2004 р. до 50 млр. $ в 2011 р. У 2018 р. цей показник оцінили в 46,5 млрд. $ (рис. 4). 

Рис. 4 Динаміка інвестицій у розвиток відновлювальної енергетики в США у 2004-2018 рр. Джерело: Global Trends in Renewable Energy Investment 2019 (Frankfurt School-UNEP Centre/BNEF.)

Загалом фінансова підтримка відновлювальної енергетики на рівні держави провадиться за двома напрямками: податкові пільги та кредитна підтримка.

 Серед податкових пільг :

  • Інвестиційний Податковий Кредит (ІТС) на визначений відсоток капітальних витрат на відповідні енергетичні проекти. ІТС – це інвестиційна субсидія, що надає фінансову підтримку для реалізації проекту, який, як очікується, почне виробляти певний товар чи послугу в майбутньому (в цьому випадку відновлювана енергія). Інвестиційний проект проходить кваліфікацію на отримання ІТС у рік початку будівництва, а отримують його після введення об’єкта в експлуатацію. Проекти можуть розподіляти отриманий ІТС протягом декількох років, переносячи невикористану суму на майбутні періоди. Зазвичай використовується для будівництва сонячних електростанцій; 
  • Виробничий Податковий Кредит (PTC), який  надає суб’єкту, що платить податки, податковий кредит за вироблену електроенергію у розмірі фіксованої суми в доларі на одиницю продукції. PTC виплачується лише тоді, коли поставляється цільовий продукт (в цьому випадку відновлювана енергія). Такий вид субсидій пропонується протягом певної кількості років виробництва, як правило, менше, ніж повний термін експлуатації енергетичних проектів. З 2005 року PTC виплачується восім років для проектів ядерної енергетики та 10 років для інших технологій. 

    Зазначені стимули з кожним роком зменшуються та мають згодом припинити свою дію. Рішення про їх продовження ухвалює Конгрес, але більшість інвесторів не впевнені в такому сценарії розвитку. 


    Кредитна підтримка

    Сьогодні під егідою Міністерства енергетики США  діє кредитна програма, спрямована на проекти, що використовують інноваційні технології в енергетиці. Кредитна підтримка може надаватися в двох видах: 

    - прямий кредит: у рамках програми Міністерство надає прямий кредит через Федеральний банк фінансування (FFB). Відсотки за позикою є дещо вищими від ставок казначейства США. Міністерство виступає гарантом позики;

    - часткові гарантії позики: Міністерство виступає гарантом в кредитних угодах, укладених з комерційними кредиторами. Сума гарантії обмежується 80% від вартості проекту. 

    Кредитна програма Міністерства енергетики США підтримала багато успішних проектів, включаючи 18 діючих електростанцій (11 сонячних, 4 вітрові електростанції та три геотермальні електростанції) та нову атомну станцію на майданчику Vogtle в штаті Джорджія. Міністерство також надало підтримку проекту з розвитку акумулюючих потужностей, проекту розвитку ліній передачі електроенергії тощо. 


    References

    Renewable Energy Prospects: United States of America REmap 2030 analysis (International Renewable Energy Agency)

    2018 Renewable Energy Data Book (US Department of energy)

    The 2020 U.S. Renewable Energy (Outlook S&P Global market intelligence) 

    U.S. Renewables Portfolio Standards 2019 Annual Status Update (Lawrence Berkeley National Laboratory)

    Global Trends in Renewable Energy Investment 2019 (Frankfurt School-UNEP Centre/BNEF.)